Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Zaktualizuj preferencje dotyczące plików cookie

Zmiany stawek VAT na żywność, paliwa, gaz, nawozy i energię 24 / 1 / 2022

27 stycznia w Dzienniku Ustaw została opublikowana przyjęta przez Sejm i podpisana przez Prezydenta nowelizacja ustawy obniżająca podatek VAT dla poszczególnych grup towarowych.

Nowelizacja spowoduje czasowe obniżenie do zera podatku VAT na żywność, nawozy oraz gaz, do 5% na ciepło, a także do 8% na paliwa silnikowe. Nowelizacja wchodzi w życie 1 lutego 2022 r. Obniżone stawki podatku VAT, zgodnie z nowelizacją Ustawy, obowiązywać będą do 31 lipca 2022 r.

Zmiany w stawkach VAT:

– do zera spada wartość podatku VAT na żywność oraz napoje objęte dotychczas stawką 5%. Objęte zmianą zostają takie produkty jak mięso, ryby oraz przetwory z nich, produkty nabiałowe, warzywa oraz owoce i przetwory

z nich, zboża, mąki wraz z produktami młynarskimi, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, napoje zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne.

– z 23% do 8% spada wartość podatku VAT na paliwa silnikowe (olej napędowy, benzyna, gaz LPG, paliwa samoistne z biokomponentów).

– dla środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej, nawozów wartość podatku VAT spada z 8% do zera. Zmiana obejmuje produkty takie jak: nawozy, środki ochrony roślin, ziemia ogrodnicza, substraty wspomagające produkcję rolną takie jak: środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw.

– w przypadku gazu podatek VAT ma spaść z 8% do zera, stawka podatku VAT dla energii elektrycznej utrzymana pozostaje wartość 5%, podatek VAT  w przypadku energii cieplnej spada z 8% do 5%.

 

Ustawa z dnia 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług
Załącznik nr 10 do Ustawy o VAT określający artykuły spożywcze na któe obniżona jest stawka do 0%
530x218px_2022_stawki-vat_2022-04-13 530x218px_2022_stawki-vat_2022-04-13