Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Zaktualizuj preferencje dotyczące plików cookie

Podsumowanie działań GK Comp w 2020 r. Roberta Tomaszewskiego 5 / 5 / 2021

Rok 2020 r. był szczególnym czasem dla Grupy Kapitałowej Comp. Działając w wymagającym otoczeniu rynkowym oraz realiach gospodarki mierzącej się ze skutkami pandemii, wypracowaliśmy dobre wyniki finansowe i operacyjne. Jesteśmy zadowoleni z osiągniętych rezultatów mając jednocześnie świadomość, że w normalnych warunkach byłyby one jeszcze bardziej satysfakcjonujące. Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem naszych działań w liście Roberta Tomaszewskiego, Prezesa Zarządu Comp S.A.

Szanowni Państwo,

ubiegły rok był – podobnie jak dla wielu innych przedsiębiorstw – najbardziej niezwykłym w historii naszej firmy. Zamknięcie gospodarki wpłynęło na naszą działalność, w tym na wyniki segmentu retail oraz niepewność w segmencie IT. W związku z tym nie wszystkie nasze kluczowe założenia się spełniły.

Jednakże z dużą satysfakcją zaprezentowaliśmy sprawozdanie z działalności oraz wyniki Grupy za 2020 rok. Był to bowiem dla nas drugi najlepszy rok w historii na poziomie zysku operacyjnego (EBITDA) oraz zysku na akcję (EPS), a najlepszy w zakresie wygenerowanej gotówki z ramach wolnych przepływów gotówkowych (FCF).

Przedstawione dane drugi raz z rzędu potwierdzają trafność zmian, jakie w działalności Comp S.A. dokonują się wskutek realizacji strategii w tym składzie Zarządu od ponad 3 lat.

Mamy dobrą pozycję strategiczną w niszach, w których działamy i potrafimy ją wykorzystać dla dobra akcjonariuszy, pracowników, klientów i kooperantów. Do innowacyjnego projektu M/platform pozyskaliśmy ponad 12 tys. punktów. Mamy również najlepszą ofertę wielofunkcyjnych urządzeń z funkcją fiskalną, które mocno zdobywają rynek, natomiast segment IT naszej organizacji umacnia swoją obecność u klientów, zwiększając zakres oraz perspektywy na przyszłość.

Dzięki wielofunkcyjności, kasy online stają się głównym narzędziem pracy małych i średnich przedsiębiorców, bowiem stanowią unikalną infrastrukturę dla rozwoju płatności elektronicznych. Kasy fiskalne razem z PIN Padem są wystarczającą infrastrukturą dla klasycznych płatności kartowych. Kasy fiskalne online stają się natomiast samodzielną infrastrukturą u przedsiębiorcy dla nowoczesnych systemów płatności, takich jak płatności w aplikacji, BLIK i przelewy natychmiastowe. Mają tę zaletę, że są własnością przedsiębiorcy, a zatem przedsiębiorca może swobodnie wybierać dostawców usług płatniczych. W obecnym roku planujemy otwartość naszej infrastruktury w tym zakresie, jak również w zakresie e-paragonów i systemów lojalnościowych.

Dzięki naszemu projektowi M/platform również w ubiegłym roku widzieliśmy wpływ naszej działalności na pozycję finansową małych i średnich sklepów oraz konsumentów końcowych. Comp S.A. był widoczny w skali polskiej gospodarki – dzięki temu, że wspieramy działalność małych i średnich sklepów, upowszechniając narzędzia handlu nowoczesnego w handlu tradycyjnym widzieliśmy wpływ na wyniki tego sektora, jak również na wyrównywanie parytetu zakupowego przysłowiowego „Kowalskiego”. Kupując promocyjne produkty w małym sklepie w małym mieście nie musi on już płacić więcej niż jego odpowiednik kupujący w dużym sklepie w dużym mieście. W obecnym roku zaproponujemy rozwiązania, które jeszcze mocniej przełożą się na efektywność działania naszych klientów w tym segmencie. To początek wielu zmian, jakie dokonają się w handlu tradycyjnym dzięki wykorzystywanym przez Comp S.A. innowacjom technologicznym.

Nasze rozwiązania w segmencie retailowym są w pełni uniwersalne. Historycznie eksport polskiej technologii fiskalnej dotyczył ok. 20 krajów świata, mamy plany powiększenia tej liczby, m.in. wykorzystując synergie w projekcie M/platform oraz wejście nowoczesnych systemów płatniczych. Lata doświadczeń nauczyły nas cierpliwości i determinacji w zdobywaniu nowych rynków, bowiem proces wprowadzenia obowiązku fiskalnego, zwłaszcza online, jest dużym przedsięwzięciem dla każdego kraju i często jest rozłożony w czasie. Liczymy na efekty tych starań już w najbliższym roku.

W segmencie IT ostatni kwartał 2020 roku przyniósł bardzo istotny wzrost przychodów. Było to efektem bardzo dobrego przygotowania Grupy COMP do realizacji projektów, które z uwagi na COVID-19 przesuwane były na drugą część roku. Wykorzystaliśmy szanse u wielu kluczowych klientów, m. in. podpisując kontrakt związany z budową systemu poboru opłat drogowych, realizowany dla Ministerstwa Finansów. Realizujemy kolejne projekty w Ministerstwie Obrony Narodowej związane m.in. z dostawami szyfratorów do ochrony informacji niejawnych, jak też wiele projektów z zakresu sieci i cyberbezpieczeństwa dla klientów z sektorów: telekomunikacji, energetyki i finansów.

Postawiliśmy sobie ambitne cele na rok 2021, mając świadomość, że dobre zmiany, jakie się dokonały w okresie ostatnich ponad dwóch lat, przekładają się na bardzo silne fundamenty Grupy. Pomimo niezwykle trudnej sytuacji zewnętrznej związanej z epidemią koronawirusa i zdrowej pokory w planowaniu, mamy przekonanie, że dobrze wypełnimy nasze zamierzenia w obecnym roku.

Bardzo dziękujemy i życzymy zdrowia, determinacji i dobrych efektów pracy w 2021 roku.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu Comp S.A.