Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Zaktualizuj preferencje dotyczące plików cookie

17. Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych 27 / 1 / 2023

Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych został ustanowiony przez Komitet Ministrów Rady Europy. Obchodzimy go 28 stycznia, w rocznicę sporządzenia Konwencji nr 108 RE o ochronie osób w związku z automatycznym przetwarzaniem danych osobowych. Wspomniana konwencja jest najstarszym aktem prawnym o zasięgu międzynarodowym, który reguluje zagadnienia związane z ochroną danych osobowych.

Dzień Ochrony Danych Osobowych w obchodzony jest od 17 lat. Każda okazja jest dobra, aby uświadamiać naszych pracowników, kontrahentów czym są dane osobowe i prawach jakie im przysługują w związku z przetwarzaniem danych. – mówi Anna Pietkiewicz, Inspektor Danych Osobowych w Comp S.A.Dane osobowe to wszelkie dane, które pozwalają zidentyfikować osobę fizyczną. Będzie to więc nie tylko imię i nazwisko, PESEL i numer dowodu osobistego to także nasz adres e-mail, numer telefonu, adres zamieszkania i wiele innych informacji o Nas. Zróbmy wszystko, aby pozostały danymi prywatnymi a nie publicznymi, bo scenariuszy wykorzystania ich w sposób niepożądany jest bardzo wiele.

Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych został ustanowiony dla podkreślenia wagi odpowiedniej ochrony danych zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym każdego obywatela. Dzień ten ma zwrócić uwagę wszystkich obywateli państw Europy na kwestie związane z ochroną danych i przyczynić się do podniesienia poziomu wiedzy w tym zakresie.

Z tym niestety bywa różnie, ale ochronę danych zawsze warto zacząć od siebie. Jak? Dbając m.in. o bezpieczeństwo swoich dokumentów. Przechowujmy je w bezpiecznym miejscu. Nie róbmy i nie pozwalajmy na robienie zdjęć czy kopiowanie naszych dokumentów, a tym bardziej nie wysyłajmy kopii dalej. – dodaje Magdalena Sokołowska, Starszy Specjalista ds. Ochrony Danych Osobowych w Comp S.A.Szczególną uwagę zwracajmy na to, jakie dane udostępniamy w Internecie. Zadajmy sobie pytanie czy np. podawanie numeru PESEL podczas zakładania konta w sklepie internetowym z odzieżą jest niezbędne? Musimy być w tych kwestiach niezwykle wyczuleni, ponieważ często administratorzy zbierają dane w sposób nadmiarowy. Już bezwzględnie nie powinniśmy podawać swoich danych podczas rozmowy telefonicznej, tym bardziej kiedy to ktoś do nas dzwoni. Weryfikujmy kontakt rozmówcy. Pamiętajmy też o rozsądnym korzystaniu z serwisów społecznościowych. Internet jest pojemny jak kosz na śmieci – pamiętajmy, żeby go opróżniać.

Europejski_Dzień Ochrony Danych Osobowych Europejski_Dzień Ochrony Danych Osobowych